ENG | PL

ZAP SZNAJDER BATTERIEN S.A.

Rok założenia 1925

 

Ciężarówki - Niespożyta energia, nr 9, wrzesień 2003

Baterie ZAP Sznajder do zadań specjalnych
Żaden z konwencjonalnych akumulatorów nie jest konstrukcyjnie przygotowany do częstych i głębokich rozładowań, a także do długotrwałego pozostawania w tym stanie. Zmiany, które następują w wyniku częstego i całkowitego rozładowania tradycyjnego ogniwa powodują, że w krótkim czasie nadaje się ono do wymiany. Producenci baterii pracują zatem nad tym, by były one jeszcze bardziej odporne na duże obciążenia.
Samochody pracujące w miastach (np. taksówki, auta dostawcze, dystrybucyjne ciężarówki) poruszając się na krótkich dystansach i często uruchamiając silniki, bardzo mocno obciążają akumulatory, szczególnie podczas rozruchu. Wielki apetyt na energię elektryczną pochodzącą z akumulatora mają również m.in. samochody i przyczepy kempingowe, wózki inwalidzkie, platformy w samochodach ciężarowych.
I właśnie dla takich odbiorców firma ZAP Sznajder Batterien S.A. przygotowała serię ogniw o nazwie Energy (pokazała je na ostatnich targach Poznań Motor Show).
Akumulatory Energy znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie przez dłuższy czas korzysta się z prądu
o stałym natężeniu, tam gdzie akumulator podlega głębokim rozładowaniom, bądź jest permanentnie niedoładowany. Są one dostępne w pojemnościach od 50 Ah (420 A) do 185 Ah (1000 A). Na uwagę zasługuje to, że baterie wyposażono w dwa innowacyjne systemy: antywylewny „Accusafe”
i antywybuchowy „Anti-Explosion”. Pierwszy z nich gwarantuje szczelność akumulatora i zapobiega wyciekom elektolitu w przypadku przechyłów nawet do 55 stopni. Jest to istotne zwłaszcza podczas pracy w trudnych warunkach (np. maszyny robocze). Drugi z systemów uniemożliwia zbieranie się we wnętrzu gazów powstających w czasie doładowywania ogniwa.
Wygodę użytkowania podnosi także wieczko wyposażone w optyczny wskaźnik naładowania akumulatora, swoiste „magiczne oko” („magic eye”). Umożliwia ono łatwą i szybką wizualną ocenę stanu baterii bez potrzeby dokonywania pomiaru gęstości elektrolitu.
Drugą nowością z ZAP-u jest seria akumulatorów nazwanych Marine i występujących w dwóch pojemnościach 75 Ah i 100 Ah. Mają one głównie zastosowanie w jachtach i łodziach motorowych, choć bez wątpienia przydadzą się także wszędzie tam, gdzie istnieją najtrudniejsze warunki pracy. Ogniwa Marine zostały wykonane w najnowocześniejszej technologii wapniowo-wapniowej (obie płyty na stopach ołowiano-wapniowych), co gwarantuje niski stopień samowyładowania i wydłuża żywotność akumulatora. Dzięki przestrzennej strukturze kratki oraz unikatowemu, opatentowanemu składowi stopu ołowiu, zastosowana masa czynna jest mniej podatna na opadanie, nawet podczas pracy w ekstremalnych warunkach (np. duże przechyły łodzi na wzburzonym morzu).
Także konstrukcja zewnętrzna akumulatorów serii Marine gwarantuje pełne bezpieczeństwo ich użytkowania. Obudowę i wieczko wykonano ze specjalnie wzmocnionego polipropylenu, co zapewnia wysoką odporność na wstrząsy. Podobnie jak w serii Energy, wieczko wyposażono w system antywybuchowy „Anti-Explosion”, antywylewny „Accusafe” oraz optyczny wskaźnik naładowania akumulatora.